Cristi Mungiu, al doilea Palme d’Or din cariera sa! Premiul tocmai i-a fost decernat!
Cultura
23.05.2026
Cristian Mungiu tocmai a câștigat Palme d’Or la Festivalul de Film de la Cannes cu pelicula „Fjord”. Anunțul a fost făcut în urmă cu scurt timp și…, firește, ne umple inimile!!!
O dramă inspirată dintr-un caz real, care a stârnit reacții puternice atât în rândul publicului, cât și al criticilor internaționali. Este al doilea Palme d’Or din cariera regizorului român, după succesul obținut în 2007 cu filmul „4 luni, 3 săptămâni și 2 zile”.
O victorie, o confirmare a performanțelor unui regizor ancorat în realitateși, deopotrivă în complexitatea artei cinematografice!
BRAVOOO, CRISTI MUNGIU!!! BRAVOOO ÎNTREGII ECHIPE!
Detalii-AICI!