Sport 20.02.2020

Cu toții am urmarit în aceste ultimele săptămânii pe micile ecrane, atât în presa scrisă, la radio, cât și în presa online o mulțime de articole și reportaje dedicate celei mai importante gale a sportului românesc, Gala Trofeelor Alexandrion.    Este cea mai importantă gala din toate punctele de vedere: a valorii financiare și de imagine a premiilor acordate, a oamenilor din lumea sportului prezenți la gala, a sportivilor premiați, a expu... citeste mai departe

Sport 16.02.2020

Patinatoarea Coronei, Mihaela Hogaş a câştigat aurul la Cupa Mondială de la Minsk şi e NUMĂRUL 1 MONDIAL şi în clasamentul general! AVEM SĂ NE MÎNDRIM CU EA: Patinatoarea de viteză a Coronei Braşov, Mihaela Hogaş, a câştigat duminică dimineaţa, medalia de aur în finala de 500 m de la Cupa Mondială de Neoseniori de la Minsk. Tot la Minsk, Mihaela Hogaş a fost premiată şi pentru locul 1 şi în clasamentul general după toate Cupele Mondiale din acest sezon.... citeste mai departe

Sport 14.02.2020

PODIUMUL E AL LUI! Boxerul Clubului Sportiv Municipal Ploieşti, George Dumitrescu, și-a adjudecat, pentru al doilea an consecutiv, titlul de campion naţional la categoria „63 kg”. S-a întîmplat zilele trecute, în cadrul competiţiei organizate la Iaşi. Sportivul, unul care, în mod cert duce ,ai departe frumaosa tradiție a Boxului ploieștean și național, este pregătit de Titi Tudor şi Adrian Pîrlogea. În finala George l-a învins, prin decizi... citeste mai departe

Sport 11.02.2020

Comitetul olimpic și Sportiv român ne dă, din nou, vești extraordinare! La Roma, în finala campionatului continental, Alin Alexuc a câștigat MEDALIA DE AUR, după ce a dominat lupta cu georgianul Levan Arabuli, 6-1. Felicitări lui Alin și antrenorilor săi! SPORTUL ROMÂNESC ARE VALOARE! *Luptele greco-romane sunt un stil de lupte practicat la nivel global. Acesta a fost contestat la primele Jocuri Olimpice moderne în anul 1896 si a fost inclusă în fiecare... citeste mai departe

Sport 10.02.2020

Federația Română de Triatlon anunță astăzi că România a încheiat cu aur, argint și alte performanțe remarcabile Campionatul Mondial de Winter Triathlon 2020, găzduit de Asiago, Italia. Astfel, triatlonul românesc își demonstrează potențialul, cu o remarcabilă medalie de argint, obținută de către Rășină Maria Luiza, la categoria U23. Mai mult decît atât, Robert Tămârjan, multiplu medaliat de-a lungul ultimilor ani la nivel continental, se î... citeste mai departe

Sport 09.02.2020

VESTE MINUNATĂ! SPORTUL ROMÂNESC, DIN NOU, PE CEA MAI ÎNALTĂ TREAPTĂ A PODIUMULUI! Mihai Tentea și Ciprian Daroczi au câștigat AURUL la Campionatul Mondial U23, la bob 2 persoane. Imnul României a răsunat la Wintenberg după ce elevii lui Daniel Păcioianu au reuşit cele mai rapide coborâri şi au obţinut medalia de aur. La start au fost prezente 28 de echipaje. Sportivii noștri au surclasat echipajul Germaniei și pe cel al Chinei . SINCERE FELICITĂRI... citeste mai departe

Sport 06.02.2020

Distincțiile și recompensele financiare oferite în cadrul evenimentului sunt dedicate sportivilor care au obținut performanțe deosebite în 2019 și reprezintă singurul demers de acest fel organizat și susținut în totalitate de o entitate privată. Trofeele Alexandrion sunt menite să răsplătească atât rezultatele excelente în sport, cât și să ajute sportivii să atragă atenția asupra nevoilor uriașe din acest domeniu, care necesită o implicare constantă și mai act... citeste mai departe

Sport 03.02.2020

Aici nu e numai sport, e vointa, e bucurie, e ceva… divin! TIBI UȘERIU, româNul nostru, din nou în lupta cu ghețurile și cu temperaturi imposibil de suportat! Cursa, la -40 de grade celsius! „Un lucru îmi stă în gât ca un os de pește și anume “Lucrul început și nedus la capăt”. Uneori în acest ‘nedus la capăt’ apare fiindcă eșecul și-a vârât coada în poveste. Ca mine, la Yukon Arctic https://... citeste mai departe

Sport 31.01.2020

În premieră, după 8 etape extrem de disputate, echipajul de bob 2 persoane, format din pilotul Mihai Tentea și împingătorul Ciprian Darocsi, a câștigat Cupa Europei, sezonul 2019 – 2020. Concret, tricolorii au reușit să-l învingă în clasamentul pe puncte pe campionul mondial și olimpic, Oskars Melbardis. Potrivit reprezentanților Comitetului Sportiv și Olimpic Român, este pentru prima dată când un echipaj românesc reușește să ocupe prim... citeste mai departe

Sport 29.01.2020

SUPER-BUCURIE pentru noi, românii, vine din AUSTRALIA, mulțumită Simonei!!! Simona Halep - Anett Kontaveit 6-1, 6-1, în sferturile de finală de la Australian Open 2020.  Numărul 3 mondial s-a calificat în penultimul act de la Melbourne, după ce "a demolat-o" pe jucătoarea din Estonia. Este vestea pe care o titrează cu litere de-o șchioapă presa sportivă de pe tot mapamodul, mulți dintre comentatorii de specialitate acordându-i credit sportivei noastre... citeste mai departe

WOW!!! Loredana Toma a cucerit astăzi, 3 (!) medalii de aur în limitele categoriei 64 kg, la Cupa Mondială de haltere de la Roma - competiţie de calificare olimpică SILVER Tokyo 2020. Sportiva noastră a câștigat stilurile smuls șsi aruncat, cu 113 Kg si 136 Kg, stabilind noi recorduri europene în cadrul categoriei. De asemenea, este de apreciat că s-a impus detașat și la total, cu 249 Kg, fiind urmată de urmată de Maude Charron (Canada), cu 235 kg, şi de italianca Giorgia... citeste mai departe

Sport 28.01.2020

Japonezii inovează pentru Jocuri. Pentru prima dată în istoria olimpică flacăra va fi alimentată cu hidrogen. Niponii au promis că Jocurile de la Tokyo vor fi cele mai ”verzi” din istoria olimpică și au propus ca soluții energia regenerabilă și materiale reciclate. De la medalii, la paturile din satul olimpic și la flacăra care va străbate Japonia toate respectă planul verde. Sloganul conceptului de sustenabilitate al acestora este ” Fii mai bun, împreună - Pe... citeste mai departe

CN I.L. CARAGIALE: Un PREMIU I si alti copii pe podium la Olimpiada de Fizica – etapa judeteana- (clasa a VI-a)

Olimpiada de Fizică- etapa județeană (susținută pe 15 februarie 2020), cla...

Cati bani ajung la marile spitale de interes judetean?

Cum s-au împărțit banii din bugetul propriu al județului, firește, s-au dis...

Spicuiri din cifrele Bugetului propriu al Judetului Prahova, aprobat in sedinta de joi a Consiliului Judetean

Joi, 20 februarie, consilierii județeni s-au întrunit în ședință ordinară,...

Euro si aurul au atins un nou maxim istoric!

Leul s-a depreciat joi cu 0,45 bani (0,09%) faţă de euro, moneda europeană...

Investitie de 50 milioane euro la Aricestii Rahtivani; fabrica de frigidere construita de chinezi

Gigantul chinez Haier, unul dintre cei mai mari producători de electrocasni...

Cumva… sa combatem seceta! Cu niste milioane de euro pentru irigatii…

Va continua programul naţional de reabilitare a infrastructurii de irigaţ...

Cetatean roman ucis in atacul din Germania?! MAE nu a confirmat… A confirmat, insa, primarul localitatii de bastina a victimei

Din nou… o tragedie menită să tragă semnale de alarmă! Un cetățean român s-...