Sport 01.04.2020

Suntem izolaţi, dar niciodată depărţiţi! Fundaţia Alexandrion le aduce iubitorilor sportului, ȋn fiecare săptămână, interviuri in exclusivitate cu personalităţi ale sportului românesc. Cei mai buni sportivi urcă în fiecare an pe scena Trofeelor Alexandrion, cea mai importanta gală din România, care răsplăteşte campionii sportului şi se bucură de aplauzele şi recunoaşterea celor pe care ȋi reprezintă cu succes ȋn ȋntreaga lume. Ne îndreptăm acum, din nou, atenţia căt... citeste mai departe

Sport 22.03.2020

Fotbalistul echipei Bayern Munchen, Robert Lewandowski, a donat împreună cu soţia sa Anna un milion de euto pentru lupta împotriva coronavirusului.   “Astăzi jucăm cu toţii în echipă. Să fim puternici în această luptă. Dacă puteţi să ajutaţi pe cineva, să o faceţi. Această situaţie ne afectează pe fiecare dintre noi, astfel că vă cerem să respectaţi recomandările şi să îi ascultaţi pe cei care sunt mai în temă. Fiţi responsabili”, a decl... citeste mai departe

Sport 14.03.2020

Federația Română de Triatlon anunță astăzi că lotul României a câștigat locul I pe națiuni în cadrul Campionatelor Europene de Winter Triathlon, ce au avut loc la Cheile Grădiștei, în perioada 29 februarie – 1 martie. Sportivii români au obținut rezultate remarcabile în cadrul competiției: Viorel Palici - medalie de bronz la categoria Elite individual; Maria Luisa Rășina - medalie de argint la categoria U23 și locul 4 la Elite individual... citeste mai departe

Sport 13.03.2020

Românul Filip Jianu a câştigat primul său titlu ITF din 2020, după ce s-a impus în finala turneului ITF 15K de la Heraklion, din Grecia. În finala care a durat aproape trei ore, Filip l-a învins cu 7-5, 3-6, 6-3, pe Lucas Catarina, din Monaco. Cap de serie nr. 2, Filip Jianu a obținut următoarele rezultate în primele patru întâlniri ale turneului: 6-4, 6-4 cu israelianul Jordan Hasson 7-5, 7-5, cu grecul Alexandros Skorilas 6-0, 6-3, cu american... citeste mai departe

Sport 12.03.2020

La finalul săptămânii trecute, Laura-Ioana Paar (fosta Andrei) a reușit să câștige cel mai important titlu al carierei: trofeul în proba de dublu de la WTA Lyon. Jucătoarea de 31 de ani a vorbit în exclusivitate pentru tiebreak.ro despre triumful din Franța, dar și despre multe alte subiecte.   2020 este anul premierelor pentru Laura-Ioana Paar, fostă Andrei. În actualul sezon, jucătoarea născută la București a evoluat pentru prima dată într-un... citeste mai departe

Sport 09.03.2020

Cristina Neagu, căpitanul echipei de handbal a Clubului Sportiv Municipal București, a fost desemnată cea mai bună jucătoare a lunii februarie în cupele europene.  Ea a fost urmată în clasamentul lunii februarie de Jovanka Radicevici (Buducnost Podgorica), Estavana Polman (Esbjerg), Helene Fauske (Herning-Ikast) și Ana Gros (Brest). După aproape un an de pauză din pricina unei accidentări grave, Cristina Neagu, 31 de ani, a revenit în forță! Finalul anului 2019 și &i... citeste mai departe

Bucuria trăită de tenisul de masă românesc, în imagini!  IMAGINI DE COLECȚIE cu campionii U21 ai Europei și cu echipa care a muncit pentru performanțe! Sportivii români au cucerit 6 medalii la Campionatul European U21, care a avut loc în Varazdin, Croația, între 4-8 martie! MERITĂ FELICITAȚI ȘI SUSȚINUȚI!!! Medalii: ????Perechea Cristian Pletea/Adina Diaconu, aur la dublu mixt. ????Perechea Cristian Pletea/Rareș Șipoș, aur la dublu masculin... citeste mai departe

Sport 08.03.2020

CUM SĂ NU NE MÂNDRIM CU EA?! Irina Camelia Begu, locul 104 WTA, a câştigat, duminică, turneul de categorie 125k de la Indian Wells. BRAVOOO!!! Irina noastră a învins-o, în finală, cu scorul de 6-3, 6-3, pe japoneza Misaki Doi, locul 86 WTA şi cap de serie numărul 13. Un meci de o oră şi 26 de minute care a demonstrat valoarea jucătoarei noastre. Demn de apreciat, pentru sportiva română de 29 de ani, acesta este cel de-al cincilea trofeu WTA din carieră. Ea... citeste mai departe

Sport 01.03.2020

Sportiva română Laura Georgeta Coman a cucerit, sâmbătă, la Wroclaw (Polonia), a doua sa medalie de aur consecutivă în proba puşcă aer comprimat 10 metri la Campionatele Europene de tir sportiv, scrie Agerpres.   Coman s-a impus în finală cu 251,2 puncte, fiind urmată de rusoaica Anastasia Galaşina, 251,1 puncte, şi de sârboaica Andrea Arsovic, 228,9 puncte. Sursa foto: Facebook - German Sooting News

Dinamo Bucuresti a intrat in istorie, dupa ce a reusit astazi, in Sala din Soseaua Stfean cel Mare, sa invinga pe Sporting Lisabona si in meciul retur si sa se califice in optimile de finala ale Ligii Campionilor la handbal masculin. Dinamo s-a impus cu 26-24, dupa ce castigase si la Lisabona la un gol diferenta si va juca cu cea mai bogata echipa de handbal din lume, Paris Saint Germain. Cele două manșe din „dubla” Dinamo - PSG vor avea loc în perioadele 18-22 martie și 25-29... citeste mai departe

Sport 29.02.2020

SCM Ramnicu Valcea s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa ce a dispus, cu 28-20 (16-10) de Savehof, in Sala Sporturilor Traian din Zavoi, echipa lui Florentin Pera urmand sa joace la Gyor, in ultima etapa din Grupa 2 principala doar pentru palmares. SCM RAMNICU VALCEA: Batinovic, Ciucă, Dumanska; Băcăoanu, Badea 3, Da Silva, Elghaoui 4, Florica, Glibko 1, Gonzalez 7, Liscevic 6, Lopez, Norgaard 5, Stamin 1, Trifunovic 1, Zamfirescu. SAVEHOF: Bo... citeste mai departe

Raluca Strămăturaru, legitimata la CSO Sinaia, a câştigat ediţia 2019-2020 a Cupei Naţiunilor la sanie, după ce a ocupat locul 12, vineri, în ultima etapă, desfăşurată la Koenigssee (Germania), scrie Agerpres.   Strămăturaru a fost cronometrată cu timpul de 53 sec 140/1000, acumulând 32 de puncte. Ea a participat la toate cele nouă etape ale Cupei Naţiunilor în acest sezon si a ocupat primul loc în clasamentul general, cu 448 puncte, f... citeste mai departe