Salontanii de la Tengo, campioni nationali la fotbal-tenis

Salontanii de la Tengo, campioni nationali la fotbal-tenis Sport 12.09.2021

Revenită în Campionatul Național de fotbal-tenis, echipa Tengo Salonta a reușit să obțină două titluri naționale și două clasări pe podium în urma finalelor desfășurate în perioada 10-12 septembrie la Sighișoara. Juniorii clubului conduși de către Vasile Sorean sr. au încheiat pe primul loc Campionatul Național, devansând echipa din Alexandria și formația din Lupeni. Cvintetul salontan format din David Suciu, Halász Dániel, Kádár Imre Péter, Szijjárto Ticián și Turzó Nándor a dominat întrecerea juvenilă organizată de Federația Română de Fotbal-Tenis Cluburi și Asociații Județene, câștigând fără probleme locul întâi. David Suciu a fost desemnat tânăra speranță a Campionatului Național de către reprezentanții FRFT-CAJ. Echipa de juniori II a terminat pe locul trei, lotul fiind compus din Kertmegi Dávid, Andrási Gergö, Szatmári Levente, Szöke Sorean Imre, Andor Tibor.

Echipa de seniore alcătuită din Andreea Neag, Mădălina Istrate, Alexandra Tamba, Andreea Jungean și Szathmári Beatrix a ocupat ultima treaptă a podiumului, fiind devansată de formațiile din Lupeni și Alexandria. Întrecerea seniorilor a fost dominată tot de jucători de la Tengo, dar aceștia au evoluat, de această dată, sub culorile echipei CSM Slatina.

Cvartetul format din salontanii Alex Sorean, Vasile Sorean jr. și Nagy Darius, respectiv slătineanul, Sebastian Jecu a dominat play-off-ul campionatului național, reușind să remonteze handicapul de puncte acumulat după sezonul regular, câștigând titlul național în fața celor de la UNEFS București și Comexim R Lupeni. Cei patru jucători au reușit eventul, câștigând și ediția din acest an a Cupei României, desfășurată în luna iulie a acestui an la Constanța.

Încheiem cu rezultate foarte bune după un sezon lung și obositor. Mă bucur pentru titlul național cucerit de juniori și medaliile de bronz obținute de senioare și de juniori, dar și pentru evoluția jucătorilor noștri de la seniori, care au devenit campioni, evoluând pentru CSM Slatina. Mi-aș fi dorit ca ambele titluri să ajungă în vitrina clubului nostru, dar raportându-mă la condițiile financiare de care am beneficiat în acest an, consider că singuri nu puteam obține aceste performanțe. Oricum un titlu și două medalii de bronz ajung la Salonta, orașul pe care-l reprezentăm cu cinste oriunde jucăm. Sper ca în viitor și autoritățile salontane să găsească resursele financiare, pentru a putea susține activitatea tuturor echipelor din cadrul clubului nostru” – Vasile Sorean, președinte CS Tengo Salonta.

Sezonul nu se încheie pentru jucătorii salontani, nouă componenți ai CS Tengo fiind convocați la loturile naționale în vederea participării la Campionatul Mondial de Fotbal-tenis ce va avea loc la Izvorani în această toamnă.

 


DSP Prahova angajeaza 9 asistenti medicali

Direcția de Sănătate Publică Prahova scoate la concurs pe perioadă determin...

Luni se pune in miscare Tramvaiul Copiilor – Mos Craciun 2021

Primăria Municipiului Ploiești și S.C. Transport Călători Express S.A. Ploi...

Studenti ai Universitatii Petrol – Gaze din Ploiesti, bursieri ai programului Roberto Rocca pentru viitori ingineri

De 16 ani, TenarisSilcotub acordă anual burse studenților de top de la cele...

Inscrieri pentru cursul de Engagement dedicat cluburilor amatoare

Până pe 9 decembrie, cluburile din Liga 3, Liga 4, cele de fotbal feminin,...

Omicron, primele 2 cazuri in Romania

Ministerul Sanatatii a anuntat, sambata seara, ca au fost confirmate primel...

Reusita in premiera pentru FRF: Premiul cel mare la o categorie UEFA Grow Awards

Proiectul SuporteRO dezvoltat de FRF împreună cu partenerul PENNY a câștiga...

Muzeul BNR se redeschide vizitatorilor cu doua noi expozitii temporare; este necesara programare prealabila

Muzeul Băncii Naționale a României se redeschide pentru public începând cu...

DSP Prahova angajeaza 9 asistenti medicali

Direcția de Sănătate Publică Prahova scoate la concurs pe perioadă determi...

PREMIERA: Angajatii Primariei Sinaia-100% cu CERTIFICAT VERDE

„Primăria Sinaia are certificat verde Pentru că punem sănătatea și sigu...

Aproape 280.000 de teste rapide pentru elevii din Prahova

Mult- disputatele teste rapide pentru elevi au ajuns și în județul Prahova...

10 copii prahoveni confirmati pozitiv in ultimele 24 de ore. Peste 1200 de persoane in carantina la domiciliu!

De la începutul epidemiei și până în prezent, la nivelul județului Prahova...

Peste 555.000 de doze de vaccin administrate in Prahova pana in prezent

Conform informațiilor furnizate de către Direcția de Sănătate Publică Prah...

Turisti straini sfasiati de urs in preajma Castelului Peles

Aflăm de la Inspectoratul de Jandarmi Prahova: „Astăzi, în jurul orei 1...

Craciunul vine cu o… sanie muzicala! Se-ntampla la Filarmonica ploiesteana,la ceas de-Ajun…

Filarmonica “Paul Constantinescu” vă invită joi, 23 decembrie, de la ora 19...

Tramvaiul Copiilor aduce vesti cu iz de… Craciun la Ploiesti

VIne Mosul cu… TRAMVAIUL! Primăria Municipiului Ploiești și S.C. Transport...

Ziua Nationala, horita in clasa, la Homoraciu…

Românie, îți cântăm și te slăvim… Și gânduri  bune,de aici, din sat, pen...

Folclorul a omagiat tara si neamul de pe secna Filarmonicii ploiestene

Orchestra Populară “Flacăra Prahovei” a oferit miercui seară un impresionan...

Parchetul stratificat, durabilitate și rafinament (P)

Când ne gândim la acasă, ne gândim la pașii pe covorul moale, tălpile goale...

Inchirieri auto Bucuresti si aeroport cu Rent-a-car-otopeni.ro (P)

Un serviciu de inchirieri auto Bucuresti este mai mult decat eficient si ec...

Primul proiect de regenerare urbană de tip mixed-use din Ploiești

Investitorul și dezvoltatorul imobiliar Prime Kapital, unul dintre cei mai...

Lotul 2 din Autostrada 10 Sebeș – Turda va fi deschis circulației de mâine

Lotul 2 al Autostrazii A 10, între Alba Iulia Nord și Aiud, va fi deschis c...

REUSITA TV: Planurile Sipex Company prin listarea la Bursa, cu fondatorul si CEO-ul Irinel Gheorghe

Sipex Company, care activează în domeniul distribuţiei materialelor pentru...