Perechea Bogdan Apostol/ Nicolae Frunză a câștigat turneul Inedit Open Tour de la Brașov Sport 15.09.2019

Perechea Bogdan Ionut Apostol/ Nicolae Frunză a câștigat turneul Inedit Open Tour de la Brașov, după ce a învins în finală, cu scorul de 6-4, 6-2, dublul Cezar Crețu/ Dan Alexandru Tomescu.

“A fost un turneu foarte frumos, cu meciuri strânse încă din primul tur. Suntem foarte fericiți că am câștigat această competiție, pentru că este primul nostru turneu la dublu împreună și sperăm la multe altele. Adversarii au fost foarte bine pregătiți. Este chiar unul dintre turneele noastre preferate. Totul este foarte bine organizat, ne-am simțit ca acasă de fiecare dată când am venit aici și îmi pare rău că nu am reușit să câștig la simplu“, au declarat câștigătorii probei de dublu.

Finala de simplu se va disputa, duminică, de la ora 11:00, între Ionel David Nicholas și Oleksii Krutykh (Ucraina).

“A fost cea mai echilibrată competiție din circuitul organizat anul acesta în România, prin aceasta înțelegând faptul că toți participanții de pe tabloul principal au fost clasați în clasamentul ATP. Favoritul numarul unu a fost Dragoș Dima, practic al doilea jucător al nostru în echipa națională de Cupa Davis. O ediție foarte reușită din punctul de vedere al organizatorilor pentru că din 48 de sportivi prezenți în calificări, 30 au fost români. Pe tabloul principal, din 32, au fost români 21. Lucru care arată că peste 50% dintre jucători sunt români. Practic această competiție și-a atins scopul pentru că majoritatea punctelor au revenit sportivilor români. Astfel încat ei pot urca în clasamentul ATP și pot în perspectivă să treacă la o nouă categorie de turnee. Doresc să mulțumesc tuturor sponsorilor. În primul rând sponsorului principal, partenerului principal Dr. Oetker care practic a organizat și acest turneu, Inedit Open Tour. Fără sponsori este practic imposibil să organizezi o competiție de nivel national, ce să mai spunem de nivel internațional. Practic sunt esențiali în organizarea acestor competiții Organizarea turneului ca de fiecare dată a fost foarte bună. Brașovul este un oraș cu tradiție în organizarea acestor competiții. Prima competiție organizată în Brașov a fost în 1995 când am început cu un challenger, care s-a desfășurat pe durata a 19 ani“, a declarat George Cosac, vicepreședintele F.R. Tenis.

Turneul Inedit Open Tour, care este dotat cu premii de 15.000 $ și face parte din calendarul competițional al ITF Pro Circuit, se dispută la Baza Sportivă Olimpia din Brașov.

Pe site-ul turneului – http:/ ineditopentour.ro/, cât și în social media – pagina https://www.facebook.com/TennisStarsOne/, se află știri și informații actualizate pe toată durata desfășurării competiției.

Partenerul oficial Inedit Open Tour de la Brașov este Dr. Oetker România – Inedit bunătăți din soia, iar organizatorii turneului sunt CS Dinamo Brașov si Federația Română de Tenis.

Sponsorii ediției 2019 sunt: Dr. Oetker, Selgros, Mobexpert, Ropharma și Consiliul Județean Brașov. Parteneri media sunt: Insport.ro, Brasovtv.com, Newsbv.ro, Tvgroup iubim Brasovul și Brasov metropolitan. Promotorul turneului este SCG-Smart Corporation Group.