Sportiva română Laura Georgeta Coman a cucerit, sâmbătă, la Wroclaw (Polonia), a doua sa medalie de aur consecutivă în proba puşcă aer comprimat 10 metri la Campionatele Europene de tir sportiv, scrie Agerpres. Coman s-a impus în finală cu 251,2 puncte, fiind urmată de rusoaica Anastasia Galaşina, 251,1 puncte, şi de sârboaica Andrea Arsovic, 228,9 puncte. Sursa foto: Facebook - German Sooting News
Dinamo Bucuresti a intrat in istorie, dupa ce a reusit astazi, in Sala din Soseaua Stfean cel Mare, sa invinga pe Sporting Lisabona si in meciul retur si sa se califice in optimile de finala ale Ligii Campionilor la handbal masculin. Dinamo s-a impus cu 26-24, dupa ce castigase si la Lisabona la un gol diferenta si va juca cu cea mai bogata echipa de handbal din lume, Paris Saint Germain. Cele două manșe din „dubla” Dinamo - PSG vor avea loc în perioadele 18-22 martie și 25-29... citeste mai departe
SCM Ramnicu Valcea s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa ce a dispus, cu 28-20 (16-10) de Savehof, in Sala Sporturilor Traian din Zavoi, echipa lui Florentin Pera urmand sa joace la Gyor, in ultima etapa din Grupa 2 principala doar pentru palmares. SCM RAMNICU VALCEA: Batinovic, Ciucă, Dumanska; Băcăoanu, Badea 3, Da Silva, Elghaoui 4, Florica, Glibko 1, Gonzalez 7, Liscevic 6, Lopez, Norgaard 5, Stamin 1, Trifunovic 1, Zamfirescu. SAVEHOF: Bo... citeste mai departe
Raluca Strămăturaru, legitimata la CSO Sinaia, a câştigat ediţia 2019-2020 a Cupei Naţiunilor la sanie, după ce a ocupat locul 12, vineri, în ultima etapă, desfăşurată la Koenigssee (Germania), scrie Agerpres. Strămăturaru a fost cronometrată cu timpul de 53 sec 140/1000, acumulând 32 de puncte. Ea a participat la toate cele nouă etape ale Cupei Naţiunilor în acest sezon si a ocupat primul loc în clasamentul general, cu 448 puncte, f... citeste mai departe
Echipa de băieţi U14 formată din Luca PREDA, Călin ŞTIRBU, Gabriel GHEŢU şi căpitanul Ştefan PIŢIAN este noua campioană a Europei la Tennis Europe Winter Cups by Head 2020. Astăzi, în ultima zi a competiţiei, formaţia noastră a câştigat întâlnirea contra echipei Poloniei, cu scorul de 2-0. Pe parcursul celor 3 zile, băieţii s-au comportat exemplar, arătând ca o adevărată echipă, unită şi puternică. Primele două întâlniri s-au decis la... citeste mai departe
Echipa de fotbal Steaua București (n.r. Actalmente nmele este FCSB) învingea, la 24 februarie 1987, echipa Dinamo Kiev în finala Supercupei Europei. Meciul disputat la Monaco s-a terminat cu scorul de 1-0 datorită golului marcat de Gheorghe Hagi! S-a întâmplat în minutul 44, din lovitură liberă. Echipa Stelei: Stângaciu – Iovan, Bumbescu, Belodedici, Bărbulescu – Bălan, Stoica, Boloni, Hagi (Balint 84) – Lăcătuş (Majearu 89), Piţurcă.... citeste mai departe
BRAVOOO SIMONA!!! A noastră, dragă… e CAMPIOANĂ LA DUBAI!!! Simona Halep a obținut sâmbătă seară o victorie meritată, muncită și care îi reconfirmă valoarea, în finala turneului de la Dubai. După mai bine de două ore de luptă dură, a doua jucătoare a lumii a trecut cu scorul de 3-6, 6-3, 7-6 de revelația sezonului 2020, Elena Rybakina. E EA, SIMONA NOASTRĂ! O SPORTIVĂ CU ADEVĂRAT DE TALIE MONDIALĂ! Simona Halep a ajuns, astfel, la 20 de titluri în carieră.... citeste mai departe
Cu toții am urmarit în aceste ultimele săptămânii pe micile ecrane, atât în presa scrisă, la radio, cât și în presa online o mulțime de articole și reportaje dedicate celei mai importante gale a sportului românesc, Gala Trofeelor Alexandrion. Este cea mai importantă gala din toate punctele de vedere: a valorii financiare și de imagine a premiilor acordate, a oamenilor din lumea sportului prezenți la gala, a sportivilor premiați, a expu... citeste mai departe
Patinatoarea Coronei, Mihaela Hogaş a câştigat aurul la Cupa Mondială de la Minsk şi e NUMĂRUL 1 MONDIAL şi în clasamentul general! AVEM SĂ NE MÎNDRIM CU EA: Patinatoarea de viteză a Coronei Braşov, Mihaela Hogaş, a câştigat duminică dimineaţa, medalia de aur în finala de 500 m de la Cupa Mondială de Neoseniori de la Minsk. Tot la Minsk, Mihaela Hogaş a fost premiată şi pentru locul 1 şi în clasamentul general după toate Cupele Mondiale din acest sezon.... citeste mai departe
PODIUMUL E AL LUI! Boxerul Clubului Sportiv Municipal Ploieşti, George Dumitrescu, și-a adjudecat, pentru al doilea an consecutiv, titlul de campion naţional la categoria „63 kg”. S-a întîmplat zilele trecute, în cadrul competiţiei organizate la Iaşi. Sportivul, unul care, în mod cert duce ,ai departe frumaosa tradiție a Boxului ploieștean și național, este pregătit de Titi Tudor şi Adrian Pîrlogea. În finala George l-a învins, prin decizi... citeste mai departe
Comitetul olimpic și Sportiv român ne dă, din nou, vești extraordinare! La Roma, în finala campionatului continental, Alin Alexuc a câștigat MEDALIA DE AUR, după ce a dominat lupta cu georgianul Levan Arabuli, 6-1. Felicitări lui Alin și antrenorilor săi! SPORTUL ROMÂNESC ARE VALOARE! *Luptele greco-romane sunt un stil de lupte practicat la nivel global. Acesta a fost contestat la primele Jocuri Olimpice moderne în anul 1896 si a fost inclusă în fiecare... citeste mai departe
Federația Română de Triatlon anunță astăzi că România a încheiat cu aur, argint și alte performanțe remarcabile Campionatul Mondial de Winter Triathlon 2020, găzduit de Asiago, Italia. Astfel, triatlonul românesc își demonstrează potențialul, cu o remarcabilă medalie de argint, obținută de către Rășină Maria Luiza, la categoria U23. Mai mult decît atât, Robert Tămârjan, multiplu medaliat de-a lungul ultimilor ani la nivel continental, se î... citeste mai departe