VESTE MINUNATĂ! SPORTUL ROMÂNESC, DIN NOU, PE CEA MAI ÎNALTĂ TREAPTĂ A PODIUMULUI! Mihai Tentea și Ciprian Daroczi au câștigat AURUL la Campionatul Mondial U23, la bob 2 persoane. Imnul României a răsunat la Wintenberg după ce elevii lui Daniel Păcioianu au reuşit cele mai rapide coborâri şi au obţinut medalia de aur. La start au fost prezente 28 de echipaje. Sportivii noștri au surclasat echipajul Germaniei și pe cel al Chinei . SINCERE FELICITĂRI... citeste mai departe
Distincțiile și recompensele financiare oferite în cadrul evenimentului sunt dedicate sportivilor care au obținut performanțe deosebite în 2019 și reprezintă singurul demers de acest fel organizat și susținut în totalitate de o entitate privată. Trofeele Alexandrion sunt menite să răsplătească atât rezultatele excelente în sport, cât și să ajute sportivii să atragă atenția asupra nevoilor uriașe din acest domeniu, care necesită o implicare constantă și mai act... citeste mai departe
Aici nu e numai sport, e vointa, e bucurie, e ceva… divin! TIBI UȘERIU, româNul nostru, din nou în lupta cu ghețurile și cu temperaturi imposibil de suportat! Cursa, la -40 de grade celsius! „Un lucru îmi stă în gât ca un os de pește și anume “Lucrul început și nedus la capăt”. Uneori în acest ‘nedus la capăt’ apare fiindcă eșecul și-a vârât coada în poveste. Ca mine, la Yukon Arctic https://... citeste mai departe
În premieră, după 8 etape extrem de disputate, echipajul de bob 2 persoane, format din pilotul Mihai Tentea și împingătorul Ciprian Darocsi, a câștigat Cupa Europei, sezonul 2019 – 2020. Concret, tricolorii au reușit să-l învingă în clasamentul pe puncte pe campionul mondial și olimpic, Oskars Melbardis. Potrivit reprezentanților Comitetului Sportiv și Olimpic Român, este pentru prima dată când un echipaj românesc reușește să ocupe prim... citeste mai departe
SUPER-BUCURIE pentru noi, românii, vine din AUSTRALIA, mulțumită Simonei!!! Simona Halep - Anett Kontaveit 6-1, 6-1, în sferturile de finală de la Australian Open 2020. Numărul 3 mondial s-a calificat în penultimul act de la Melbourne, după ce "a demolat-o" pe jucătoarea din Estonia. Este vestea pe care o titrează cu litere de-o șchioapă presa sportivă de pe tot mapamodul, mulți dintre comentatorii de specialitate acordându-i credit sportivei noastre... citeste mai departe
WOW!!! Loredana Toma a cucerit astăzi, 3 (!) medalii de aur în limitele categoriei 64 kg, la Cupa Mondială de haltere de la Roma - competiţie de calificare olimpică SILVER Tokyo 2020. Sportiva noastră a câștigat stilurile smuls șsi aruncat, cu 113 Kg si 136 Kg, stabilind noi recorduri europene în cadrul categoriei. De asemenea, este de apreciat că s-a impus detașat și la total, cu 249 Kg, fiind urmată de urmată de Maude Charron (Canada), cu 235 kg, şi de italianca Giorgia... citeste mai departe
Japonezii inovează pentru Jocuri. Pentru prima dată în istoria olimpică flacăra va fi alimentată cu hidrogen. Niponii au promis că Jocurile de la Tokyo vor fi cele mai ”verzi” din istoria olimpică și au propus ca soluții energia regenerabilă și materiale reciclate. De la medalii, la paturile din satul olimpic și la flacăra care va străbate Japonia toate respectă planul verde. Sloganul conceptului de sustenabilitate al acestora este ” Fii mai bun, împreună - Pe... citeste mai departe
Sportivii români continuă calificările pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020. Lider mondial în clasamentul FIE, minunata noastră spadasină, Ana Maria Popescu, a reușit o nouă evoluție de top. Ea a câștigat medalia de AUR a Grand Prix-ului de la Doha, după ce a învins-o în finală pe italianca Mara Navarria, cu 15-9. Este a doua medalie pe care Ana o câștigă în acest an, după argintul de la Cupa Mondială de la Havana. IMPORTANT:... citeste mai departe
E VESTEA CEA MARE: Medalie de aur pentru România la ediția de iarnă a Jocurilor Olimpice de Tineret de la Lausanne și St. Moritz! FANTASTIC!!! Georgeta Popescu e campioană olimpică în proba de monobob! Felicitări, Georgeta! Urci numele României peceamai înaltă treaptă a podiumului!!! *Proba va fi olimpică la JO Beijing 2022! Foto: Comitetul Olimpic si Sportiv Roman
„E bucuria lor! E momentul la care au visat în tăcere, e clipa în care un vis devine realitate. Și ce realitate! O medalie olimpică de tineret. Un bronz cu strălucire de gheață care poate va topi toate neajunsurile și depăși toate obstacolele unei discipline care nu are Federație în România. O sportivă de 17 ani și un antrenor pasionat au reușit să scrie istoria tineretului în patinajul viteză.. Cu ajutorul celor care încă mai cred în această disci... citeste mai departe
Sportivii români continuă calificările pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020. OFICIAL : Spadasina Ana Maria Popescu este din nou locul 1 mondial în clasamentul FIE, după ce a câștigat medalia de argint weekendul trecut la etapa de Cupă Mondială de la Havana. TENACITATE, HAR, VOINȚĂ, MUNCĂ! ????Campioană olimpică cu echipa la Rio 2016 și vicecampioană olimpică la individual la Beijing 2008, Ana are 176.000 de puncte, fiind urmată de Sheng Lin (China) cu 161.000... citeste mai departe
Fundația Alexandrion organizează pentru al cincilea an consecutiv Gala Trofeelor Alexandrion. Distincțiile sunt acordate anual de către Fundația Alexandrion în urma consultării cu reprezentanții a peste 20 de redacții sportive din România, dar și a unor instituții publice abilitate. Distincțiile și recompensele financiare oferite în cadrul evenimentului sunt dedicate sportivilor care au obținut performanțe deosebite în 2019 și reprezintă singurul demers de ac... citeste mai departe